Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.071

Proplacení přesčasových hodin v zaměstnání zaměstnavatelem

1 odpověď

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat jak je to s práci přesčas. Kolik jsou příplatky v
procentech za práci přesčas a do kdy je zaměstnavatel povinen tyto přesčasy
zaplatit?

Dobrý den,

úprava práce přesčas je v zákoníku práce obsažena na dvou místech. 1) samotná úprava práce přesčas je upravena v § 93 zákoníku práce, 2) úprava mzdy nebo náhradního volna za práci přesčas je v § 114 zákoníku práce (262/2006 Sb. ).

Práce přesčas musí být prací nařízenou ze strany zaměstnavatele, jde o 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Nad tento limit může zaměstnavatel požadovat práci přesčas pouze v případech, kdy se na tom zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnou.

Za dobu práce přesčas náleží zaměstnanci mzda, která mu vznikla za tuto odpracovanou dobu + příplatek nejméně ve výši 25% průměrného výdělku. Místo tohoto příplatku může být zaměstnanci poskytnuto na základě dohody náhradní volno.

pokud se zaměstnavatel dohodne se zaměstnancem na poskytnutí náhradního volna, které v době 3 kal. měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době neposkytne, poskytne příplatek za práci přesčas.

Pozor však na případy, je-li určitý hodinový rozsah práce přesčas zohledněn již ve výši poskytované mzdy. V takovém případě výše uvedený příplatek, nebo náhradní volno poskytnuto nebude.

Vyplacen by měl být příspěvek spolu s výplatou za měsíc, ve kterém práce přesčas vznikla.

problematika proplácení přesčasů je řešena také zde:
ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?