Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.328

Vliv výdělku z DPČ na výpočet podpory v nezaměstnanosti

9 odpovědí

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. U zaměstnavatele jsem měl plný pracovní poměr + DPČ, oba tyto poměry byly ukončeny dohodou k 31.5 2013. Na úřadu práce mi ale do výpočtu podpory v nezaměstnanosti nepřiznali příjmy z DPČ, důvodem je, že zaměstnavatel v květnu již nezaplatil sociální a zdravotní pojištění, (neboť jsem již neměl na DPČ žádný výdělek), které musí mít stejný datum ukončení jako plný pracovní poměr, tedy k 31. 5. 2013.
Lze najít řešení, aby mi byl přiznán výdělek z DPČ k výpočtu podpory v nezaměstnanosti? Předem Vám děkuji odpověď. Petr S. 59 let.

Dobrý den,

níže přikládám svoji odpověď a relevantní ustanovení. Texty zákonů jsou dostupné na stránkách ODKAZ.

S ohledem na níže uvdená ustanovení mám za to, že pokud je rozhodným obdobím období 2 poslední let před zařazením do evidence úřadu práce, měly by Vám být zohledněny všechny Vaše příjmy za toto období. Rozhodně se znovu zastavte na příslušném úřadu práce a zeptejte se proč nebylo postupováno podle těchto ustanovení.

§ 39 zákona o zaměstnanosti

(1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který

a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu32g) v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,

b) požádal krajskou pobočku Úřadu práce, u které je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti a

c) ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, není poživatelem starobního důchodu.

§ 41

(1) Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci jsou poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

§ 42

(1) Podpora v nezaměstnanosti náleží uchazeči o zaměstnání při splnění stanovených podmínek ode dne podání písemné žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

(2) Skutečnosti rozhodné pro přiznání a poskytování podpory v nezaměstnanosti je uchazeč o zaměstnání povinen doložit, a to například evidenčním listem důchodového pojištění, potvrzením o zaměstnání, potvrzením o výši průměrného výdělku, dokladem o výkonu jiné výdělečné činnosti, u osoby samostatně výdělečně činné potvrzením o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti; změny těchto skutečností je povinen písemně oznámit krajské pobočce Úřadu práce nejpozději do 8 kalendářních dnů.

(3) Jestliže uchazeč o zaměstnání požádá o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání nebo jiných činností uvedených v § 25 odst. 1 nebo činností, které jsou podle § 41 odst. 3 považovány za náhradní doby zaměstnání, přizná se podpora v nezaměstnanosti ode dne následujícího po skončení zaměstnání nebo uvedených činností.

§ 43

(1) Podpora v nezaměstnanosti náleží uchazeči o zaměstnání při splnění stanovených podmínek po podpůrčí dobu. Podpůrčí doba činí u uchazeče o zaměstnání

a) do 50 let věku 5 měsíců,

b) nad 50 do 55 let věku 8 měsíců,

c) nad 55 let věku 11 měsíců.

(2) Rozhodující pro délku podpůrčí doby je věk uchazeče o zaměstnání dosažený ke dni podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Host 158:Je tento bod pro mne klíčový?
a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu32g) v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou, …
Já to tak vidím.
Děkuji za odpověď.

Ano, odtud se odvíjí Váš nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Host 158: Jestli tomu rozumím, to že zaměstnavatel na Dohodu o pracovní činnosti nezaplatil soc. a zdrav. pojištění v posledním měsíci tohoto prac. vztahu, není příčinou k tomu aby mi Pracovní úřad odepřel výdělky z DPČ! ?

Přesně tak, pokud nevznikla za měsíc květen žádná odměna, nebo byla odměna nižší 2.500 Kč (hranice pro přihlášení k odvodům z pojistného), nelze na základě této skutečnosti odepřít výděky z DPČ. Samozřejmě pokud za květen nebyla odměna vyplacena, protože nevznikla neobjeví se ani v rozhodných příjmech.

Problematiku sociálního zabezpečení velmi dobře ovládá Mgr. Nováková, se specifickými dotazy se můžete obrátit na ni každý lichý týden v pondělí po 10. hodině zde: ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Host 158:(4) Ukončil-li uchazeč o zaměstnání v rozhodném období ve stejný den více zaměstnání nebo zaměstnání a samostatnou výdělečnou činnost, které jsou dobou důchodového pojištění, výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví z částky, která se rovná součtu průměrných měsíčních čistých výdělků nebo součtu průměrného čistého měsíčního výdělku (výdělků) a vyměřovacího základu.
Tímto odstavcem mě "odstavil" jak Úřad práce v Liberci, tak i Ministerstvo Práce a Sociálních věcí, na které jsem se obrátil, od NEZANEBATELNÉ ČÁSTI PODPORY s čímž se velmi těžko smiřuji!!! Toto D O G M A, je prostě nad mé chápání, tento zákon mě absolutně nevysvětluje na co se ptám, PROČ, mi není sečten výdělek Plného pracovního poměru + Dohody o pracovní činnosti, když mi zaměstnavatel v případě výdělku, na DPČ soc. a zdrav. pojištění PLATIL!!! To, že na DPČ nebyl v mém posledním měsíci u zaměstnavatele výdělek a tudíž ani zaplaceno soc. a zdrav. poj. , není důvod, abych byl takto POŠKOZEN!
Díky za Vaše vyjádření.
S pozdravem Petr S. JEN 59 let

Ukončil-li uchazeč o zaměstnání v rozhodném období ve stejný den více zaměstnání nebo zaměstnání a samostatnou výdělečnou činnost,
------------------------------------------------
Z Vámi dříve uvedených informací vyplývá, že pracovní poměr stejně jako dohoda byly ukončeny k určitému dni, přestože Vám již předtím zaměstnavatel na DPČ práci nepřideloval. Otázce přidělování práce práce v rámci DPČ jsem se věnovala ve vašem dotaze již dříve (jde o krátkodobé "nárazové činnosti, proto Vám práci zaměstnavatel přidělí a nebo v daném období nepřidělí a pracovní poměr trvá, nebyl li naplněn počet hodin pro který byla DpČ uzavřena)
------------------------------------------------
které jsou dobou důchodového pojištění,
------------------------------------------------
započítají se pouze doby, z nichž byly odvedeny dávky ze sociální ho a zdravotního pojištění, neboť v takovém případě je dán předpoklad účasti na důchodovém pojištění. Je tedy otázkou, zda byla vždy odvedena platba sociálního a zdravotního pojištění (odměna by musela přesahovat částku 10.000, -Kč, aby založila povinnost provést odvody), či některé měsíce, jste nesplnil výše uvedené podmínky účasti na pojištění.
------------------------------------------------
výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví z částky, která se rovná součtu průměrných měsíčních čistých výdělků nebo součtu průměrného čistého měsíčního výdělku (výdělků) a vyměřovacího základu
------------------------------------------------
výpočet: součet půměrných měsíčních čistých výdělků => neobjeví se zde odměna za poslední měsíc z DPČ protože žádná vyplacena nebyla a ani nebyla z DPČ založena účast na důchodovém pojištění.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Dobrý den,
mohu tedy doložit a argumentovat tímto Vaším rozborem o přepracování výpočtu podpory a přičtení výdělku z DPČ za leden, únor, březen 2013 k hlavnímu prac. poměru? ! Pokud ano, na koho bych se měl obrátit, když jsem u zmíněných institucí neuspěl!
Děkuji za odpověď Petr S.

Příslušnými orgány pro přiznání výše podpory v nezaměstnanosti je pouze příslušný úřad práce, případně jako odvolací orgán Ministerstvo práce a sociálních věcí. Předpokládám, že pokud jste zmínil obě instituce, proběhlo v této věci již i odvolací řízení.

Možným způsobem obrany ve vašem případě může být a) řízení v rámci správního soudnictví - žaloba proti rozhdnutí správního orgánu podle § 65 an. soudního řádu správního (POZOR NA LHŮTY), b)podání podnětu k přezkoumání zda nejsou dány důvody pro zahájení řízení podle § 94 správního řádu. Výše uvedené postupy, mohou představovat finanční zátěž v podobě soudního poplatku a nákladů řízení.

Osobně bych doporučovala nejdříve se obrátit (i třeba na jinou) pobočku úřadu práce a nechat si výpočet ještě jednou vysvětlit a prověřit jeho správnost, případně předložit argumenty, které byly výše uvedené.

Dle Vámi poskytnutých informací mám za to, že měsíce, kdy vznikla povinnost odvodu pojistného na sociální zabezpečení, by měli být ve výši podpory v nezaměstnanosti zohledněny.

Tyto potřebné informace by měly být doloženy a prokázány prostřednictvím níže uvedných dokumentů, například:
- evidenčním listem důchodového pojištění,
- potvrzením o zaměstnání,
- potvrzením o výši průměrného výdělku,
- dokladem o výkonu jiné výdělečné činnosti…