Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.097

Úraz na brigádě - amputace prstů ruky a nároky zaměstnance

4 odpovědi

Syn, student při práci na dohodu utrpěl těžký úraz – přišel o 3, 4, 5 prst pravé ruky (pravák). Pro danou práci nebyl patřičně proškolen. Úraz se stal 9.7. 2013 - kluk je ještě v nemocnici.
Po roce má maturitu a chce jít na VŠ. V případě nepřijetí na VŠ nebude schopen vykonávat práci, pro kterou SŠ je určena. Na co má syn nárok? Jak postupovat? Děkuji.

Dobrý den, podle zákoníku práce mu vznikl v důsledku pracovního úrazu nárok na:
- ztrátu na výdělku (po dobu pracovní neschopnosti, po skončení pracovní neschopnosti - opakující se platba, dorovnání rozdílu),
- bolest a ztížení společenského uplatnění (jednorázová platba, dle vyhlášky ministerstva zdravotnictví, kdy jednotlivé úrazy jsou obodovány body a jeden bod = 120 Kč),
- účelně vynaložené náklady spojené s léčením. Ustanovení § 369 a dále.