Počet stránek ve webu: 43.166

Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.


Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.097

Úraz na brigádě - amputace prstů ruky a nároky zaměstnance

Odesláno: 
Otevřeno 2964 x
4 odpovědi
 
Syn, student při práci na dohodu utrpěl těžký úraz – přišel o 3, 4, 5 prst pravé ruky (pravák). Pro danou práci nebyl patřičně proškolen. Úraz se stal 9.7. 2013 - kluk je ještě v nemocnici.
Po roce má maturitu a chce jít na VŠ. V případě nepřijetí na VŠ nebude schopen vykonávat práci, pro kterou SŠ je určena. Na co má syn nárok? Jak postupovat? Děkuji.
 
Dobrý den, podle zákoníku práce mu vznikl v důsledku pracovního úrazu nárok na:
- ztrátu na výdělku (po dobu pracovní neschopnosti, po skončení pracovní neschopnosti - opakující se platba, dorovnání rozdílu),
- bolest a ztížení společenského uplatnění (jednorázová platba, dle vyhlášky ministerstva zdravotnictví, kdy jednotlivé úrazy jsou obodovány body a jeden bod = 120 Kč),
- účelně vynaložené náklady spojené s léčením. Ustanovení § 369 a dále.
Podobné dotazy vizte zde:
ODKAZ

Způsob a výši náhrady škody je zaměstnavatel povinen projednat bez zbytečného odkladu s odboru organizací a se zaměstnancem.

Pro uplatnění vašich nároků, byste měli mít u sebe dohodu o provedení práce, pracovní činnosti (na základě který je prokázán jeho pracovněprávní vztah k zaměstnavateli), dále by ze strany zaměstnavatel měl být pracovní úraz hlášen na formuláři Záznam o pracovním úrazu příslušným institucím a měl by být také vydán zaměstnanci.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?
 
Tahle část je jasná, ale dohoda je na 150 hodin - to je to maximum, co mu proplatí? Jak je to ale s dalším studiem, případně nepřijetím na vysokou školu, když po maturitě pro ztrátu 3 prstů nebude schopen vykonávat profesi, kterou studuje?
 
Dohoda o provedení práce/dohodu o pracovní činnosti je důležitá spíše kvůli tomu, že na jejím základě prokážete že zde byl pracovvěprávní vztah mezi zaměstnavatelem a poškozeným.

Zaměstnavatel, u něhož k úrazu došlo mu bude proplácet až do věku 65 let/do data přiznání starobního důchodu náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (§ 371 odst. 6 ZP). Po dobu přípravy na budoucí povolání (střední, vysoká škola) mu tato dávka vyplácena nebude, pokud nebude dosahovat jiný výdělek.

Dále je třeba vypořádat se s otázkou výše průměrného výdělku poškozeného zaměstnance ve vztahu k nově dosahovanému výdělku. pokud byla stanovena hodinová sazba odměny z dohody ve stejné výši jako mají ostatní zaměstnanci na takové pozici - bude počítáno z této částky. Pokud byla stanovena odměna nižší, bude se postupovat podle výše průměrného výdělku, který je obvykle dosahován na takové pozici.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?
 
Děkuji, všechno je jasné.