Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.158

Náhrada nákladů vymáhání dluhu u nedoplatku povinného ručení při prodeji vozidla

4 odpovědi

Dobrý den, zapomněl jsem zaplatit částku 482 Kč - šlo o nedoplatek povinného ručení při prodeji vozidla. Nyní mi přišel dopis (obyčejné psaní) od advokáta s výzvou k plnění, kde požaduje uhradit dlužnou částku 482 Kč + 500 Kč jako náhradu nákladů vymáhání. Zajímá mě zda musím zaplatit náklady vymáhání, když neproběhlo soudní řízení. Náklady se mi zdají nepřiměřeně vysoké.
Dlužnou částku jsem uhradil.
Děkuji.

Dobrý den,

náklady si již v počáteční fázi vymáhání dlužných částek účtují společnosti, jako náklady, které jim v této souvislosti vznikly. Nicméně náklady ve výši 500 Kč se zdají být adekvátní, vhodné je obrátit se na společnost se žádostí o vyčíslení nákladů (podle čeho při výpočtu postupovali). Jen pro srovnání uvádím, že podle § 7 advokátního tarifu (177/1996 Sb. )hodnota úkonu v částce do 500 Kč činí 300 Kč za úkon, pak tedy půjde o 2 úkony: převzetí pr. zastoupení a vyjádření (výzva k zaplacení ve Vašem případě), tedy 2x 300 + vynaložené náklady (poštovné atd. ). Z tohoto důvodu bych navrhovala, částku raději uhradit a požádat o potvrzení, že společnost vůči Vám neeviduje žádné další pohledávky.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Ještě pro informaci, můj známý, který dělá vykonavatele pro exekutora, mi říkal že nikdo nemá nárok na náklady vymáhání, pokud řízení neprojde soudem, že to pouze společnosti zkoušejí na lidi a někteří se zaleknou a zaplatí.

S názoem Vašeho známeho souhlasím pokud jde o náklady soudního řízení. Ve Vašem případě však mohou být tyto sazby stanovené v ceníku dané společnosti a podobně - proto bych navrhovala, abyste se nejdříve obrátil na společnost se žádostí o sdělení na základě čeho, byla tato částka vyčíslena.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Další dotaz nemám, děkuji