Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.999

Realitní kancelář žádá uhrazení provize po zájemci se kterým nemá žádnou smlouvu

1 odpověď

2010 jsme od majitelů odkoupili rodinný dům, majitelka to prodávala i přes RK se kterou jsme žádnou rezervační smlouvu neuzavřeli, pouze s majitelkou u RK jsme podepsali pouze prohlídku.
Po nějaké době nás kontaktovala RK s tím, že jim máme zaplatit provizi z prodeje - cca. 30.000 Kč i když s RK nic podepsáno nebylo.
Realitní kancelář předala celou věc advokátovi, který nám pohrozil žalobou. Půlku dluhu jsme již zaplatili, ale od známé jsme se dozvěděli, že pokud jsme nepodepsali rezervační smlouvu, nemáme jim nic platit.

Dobrý den,

nejdříve prosím prostudujte smlouvu o koupi RD, mohlo by zde být například uvedeno, že máte zaplatit vlastníkovi + že máte povinnost uhradit provizi z prodeje RK a podobně.

Pokud měl bývalý majitel uzavřenou smlouvu o zprostředkování prodeje RD s RK, mám za to, že vztah vznikl mezi bývalým vlastníkem nemovitosti (prodávajícím) a RK nikoliv ve vztahu k Vám.

Dle § 774 občanského zákoníku: zprostředkovatel se zavazuje obstarat zájemci za odměnu uzavření smlouvy a zájemce se zavazuje zprostředkovateli poskytnout odměnu tehdy, byl-li výsledek dosažen přičiněním zprostřdkovatele. Je tedy pravděpodobné, že RK vznikl nárok na odměnu, neboť jste u RK podepisovali prohlídku domu. Nicméně pokud nebylo ve smlouvách (viz výše) stanoveno jinak, měla by být odměna vyplacena bývalým vlastníkem RD a nikoliv Vámi.

Navrhuji, abyste se písemně obrátil na právního zástupce RK s tím, že žádáte, aby Vám bylo sděleno na základě jakého ustanovení, či vztahu má být tato odměna zaplacena Vámi, s tím že pokud se ukáže, že Vámi již uhrazená finanční částka byla zaplacena neoprávněně, žádáte její vrácení na Váš účet, jinak že zvážíte právní kroky k vymožení bezdůvodného obohacení.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?