Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.196

Finanční dar rodiče potomkovi a nároky ostatních sourozenců v dědickém řízení

5 odpovědí

Dobrý den, mám více dotazů k dědictví, tak doufám, že bude ve Vaších silách mi poradit. Již předem děkuji!
Můj první dotaz spočívá v tom, že cca před 7 lety jsem se dostala do finančních problémů a moje maminka mi za života dala několik desítek tisíc s tím, že to nemám nikomu ze svých sourozenců říkat, že to bude naše tajemství a tak to tedy i bylo. Nyní bohužel zemřela a jedna z mých sester se nějak dozvěděla že mi maminka ty peníze dala. A CHCE MĚ U DĚDICKÉHO ŘÍZENI NAPADNOUT S TÍM KDE TY PENÍZE JSOU. Chci se tedy zeptat zda ty peníze co mi dala maminka za života spadají do dědictví? A pokud budou po těchto penězích pátrat a mohou je soudně vymáhat? Popřípadě zda může soud nařídit zpětně prohledat mé transakce na účtech?
Maminka byla vždy svéprávná! Tak bych moc Potřebovala poradit, zda po mě ty peníze mohou chtít popřípadě i získat nebo je to již promlčena doba (jak jsem dříve podotkla je to cca 7 let) a nebo zda maminka mohla se svým jměním zacházet jak chtěla a není to vymahatelné?
Moc děkuji za Vaší odpověď.
Karla

Dobrý den,

předně poprosím o doplnění, zda maminka zanechala závět či nikoliv.

Předpokládám, že závěť nebyla sepsána a že dědění proběhne podle zákonnné posloupnosti.

Dle § 484 občanského zákoníku, se dědici na jehopíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování. Pokud byla zanechána závěť je započtení možní jen pokud dal zůstavitel příkaz k započtení.

To v praxi znamená, že nikoho nebude zajímat, kde peníze jsou a co se s nimi stalo, pro Vás může mít tato skutečnost za následek, že z dědictví už nic nedostanete, protože jsou už jakoby vlastně dostala své dědictví za života Vaší matky, případně dostanete menší poměrnou část.

Výpočet se provádí následově: předpokládám jako dědice 3 sestry, v dědictví zjištěn majetek 100.000 Kč, 1 ze sester dostala už za života 20.000 Kč. Nebyla zanechána závěť.
100.000 + 20.000 (za života) = 120.000 pozůstalost; 120.000 : 3 = 40.000 pro každou, ale 1 ze sester už dostala 20.000 Kč za života, takže výsledek je následující: sestra A: 20.000 Kč, sestra B a C po 40.000 Kč (což dá dohromady výšeuvedených 100.000 Kč.

Pak nelze samozřejmě odhlédnout ani od skutečností, které uvádíte: svéprávnost, právo, jakkoliv nakládat za života se svým majetkem atd.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

předpokladate spravně. že maminka závět nezanechala.

akorat bych to tedy uvedla jak věci jsou. jsme tři sestry. po smrti otce. probehlo dědicke řízeni při kterém došlo k dohodě že 1. dcera dostane dum. a zbyle dve dcery nebude vyplacet…stim ze po smrti maminky zbylej majetek bude dědit 2. a 3. dcera. v tu dobu jsem se dostala do finacnich problemu (dluhy, exekuce)a maminka ziska nějake finance o kterych NIKDO NEVĚDĚL. a rozhodla se. zady zbylych sester mi pomoci a dala mi penize. avsak z tech penez cerpala i sama pro sve ucely. tim padem jsou ale finace nedukazne natoz ten dum co dostala 1. sestra je dukazný. Mam pravdu. ?
Jakym zpusobem by tedy mohla 3. sestra prijit na to ze mi maminka vubec nejake penize dala?? Jak to muze dokazat. ? Aby dědicke řizeni ji dalo za pravdu. ?
Při dědickem řízeni muže dojit k tomu aby po me soud chtel předlozit k prohlidce muj ucet…i kdyz jsem nic neukradla a nebo nesproneveřila??
A pokud to tedy chapu spravne tak to vubec nema vliv ze maminka byla svepravna a nebo ma pravo zachazet se svým majetkem jakkoliv. ?

Jak jsem řekla, to co daruje osoba za svého života, je na jeho uvážení a právu o svých věcech rozhodovat, nadto je nepochybné že byla svéprávná.

Jediné pro co by mohli mít Vám darované peníze vliv je výše uvedený zápočet.

Nikomu své účty předkládat určitě nebudete muset, stejně jako po Vás nikdo nic nazpět chtít nemůže.

Nemovitost 1. sestry byla vypořádána v rámci dědického řízení po otci, ta se na tento případ nevztahuje.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

děkuji za odpověd…

akorat mi stále není jasné jakým způsobem může ma sestra utočit na mou osobu. že jsem dostala…darem. když na tento dar nebyla sepsana smlouva. předkladat učet nemusim…tak tedy jakej důkaz by ma sestra musela doložit aby mi byl započten dar. ? kdyz tento dar nepriznam.

kdo může nařidít kontrolu mých účtu. ? a za jakých podmínek?

a kdyz se sestra nějak dozvěděla o těchto penezích. který jsem měla dostat za zivota maminky. smlouvu nemá. jedině s čím na mou osobu může zautočit. je že se dopatrala kupce věci. kterou maminka prodala. tam se domnívam. že byla smlouva mezi kupcem a maminkou ale ja v teto smlouvě nefiguruji. pak se maminka dohodla s kupcem. že nemá bank. učet a hotovost nechce…tak at zašle penize na muj bank. učet. ale na tuto transakci take neni žadna smlouva ani dohoda. na kupec zaslal penize na muj učet.
tak by mě zajímalo na jakých argumentech může sestra doložit. že jsem nějaké penize dostala…pouhé dohady. ?? co musí doložit aby byl dar započítan. ?
mam dar zatajovat. ?? hrozí mi nějaky pravní přestupek když neřeknu. že jsem penize obdržela. ??

předem dekuji zaVaší odpověd…a měla bych dalsi tykajici se nemovitosti po otci.
dekuji

Darovací smlouva nemusí být sepsána písemně, to není její povinnou náležitostí. Účty rozhodně překládat muset nebudete, nicméně Vaše sestra může argumentovat tím, že Vaše matka měla určitou věc, kterou za života prodala (tuto smlouvu bude patrně možno dohledat) s tím, že peníze byly poukázány na Váš účet, což může být také patrno ze smlouvy, pak bude na Vás abyste prokázala, co se s penězmi stalo.

Pokud dar zatajíte, přestupek ani trestný čin Vám určitě nehrozí, pakliže by tato skutečnost ale nějakým způsobem vyšla později najevo, mohli by se ostatní pozůstalí-dědicové domáhat bezdůvodného obohacení.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?