Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.078.235

Promlčecí lhůta pojistného u zdravotního pojištění

1 odpověď

Dobrý den,
2007 jsem zapomněl dvakrát zaplatit zdravotní pojištění. Dlužím červen a červenec 2007 + penále.

2008 mě zdravotní pojišťovna poslala přehled. Od roku 2008-2014 jsem už žádný přehled neobdržel.

Dotaz: do roku 2011 platil zákon, že dlužné a penále na pojistném se po pěti letech promlčí. Od roku 2012 je promlčecí lhůta 10 let.

Můj poslední přehled zdravotního pojištění je z roku 2008. Je možné, aby se na přehled z roku 2008 vztahovala promlčecí lhůta 5 let? Nebo už po novu 10 let, tedy dluh z roku 2007 bude promlčen až v roce 2018?

Děkuji.

Máte pravdu, od 1. 1. 2012 došlo k prodloužení promlčecí lhůty u veřejného zdravotního pojištění na 10 let. Promlčecí lhůta navíc běží zvlášť pro předepsání pojistného a zvlášť pro vymáhání pojistného. Byla-li Vám zdravotní pojišťovnou v platebním výměru předepsána úhrada pojistného v roce 2008, běžela od právní moci platebního výměru, jímž bylo vyměřeno pojistné, nová promlčecí lhůta pro vymáhání pojistného. Tato promlčecí lhůta byla pětiletá a neběží po dobu řízení u soudu. Dle přechodného ustanovení pokud právo předepsat a vymáhat dlužné pojistné vzniklo přede dnem nabytí účinnosti předmětné novely k zákonu o pojistné na všeobecném zdravotním pojištění, postupuje se podle ustanovení ve znění účinném do dne nabytí účinnosti tohoto zákona. Tedy v takovém případě je pravděpodobné, že právo na vymáhání dlužného pojistného je již promlčeno. V případě sporu byste musel vznést námitku promlčení.