Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.121

Může majitel nemovitosti přikázat vystěhování matky s dítětem s trvalým bydlištěm?

3 odpovědi

Dobrý den, jsem ve veliké tísni a nevím si rady. Bydlím v domě, který vlastní otec mého přítele. S přítelem máme tři děti. Nejstaršího syna mám s předešlého vztahu, ale má zde trvalý pobyt, druhý syn také, ale trvalé bydliště nejmladšího je jinde, stejně i moje.
Majitel domu mi dal týden na vystěhovaní bez udání jakéhokoliv důvodu. Nemám s dětmi kam jít a nevím jestli zde můžu zůstat s tím, že jsem jejich zákonným zástupcem a pečuji o ně.
Nebo jestli musíme všichni odejít. Otec dětí tu žije s námi má zde trvalé bydliště, ale také si neví rady. Musíme opravdu odejít? Prosím pomozte. Děkuji moc.

Dobrý den, na tuto výzvu o výstěhování bych ze strany majitele domu nereagovala, protože pokud budeme vycházet z toho že mezi Vámi (Vy a děti, Váš partner) a majitelem domu vznikl nájemní vztah, byť třeba jen faktický (písemnost nájemní smlouvy zákon vyžaduje dle §686 OZ). Nadto lze nájemní vztah vypovědět s 3 měsíční výpovědní lhůtou (§ 710 odst. 2 občanského zákoníku), text dostupný na stránkách ODKAZ.

Trvalý pobyt jako takový bych zpětně nespojovala s právem nemovitost užívat, či zde bydlit, ačkoliv je trvalý pobyt udělován na základě toho, že porkážete určitý titul užívání (vlastnické právo, nájemní vztah apod. )

Navrhuji tedy ve Vaší situaci pokusit se s majitelem domu dohodnout, na t abyste mohli zůstat (i s ohledem na to že jde o Vaši rodinu), případně alespoň dohodnout 3 měsíční výpovědní lhůtu, musí proběhnout na základě PÍSEMNÉ výpovědi ze strany majitele domu. Pokud by k dohodě nedošlo, a majitel domu by na Vás zavolal policii atp. Vhodným řešením by například bylo obrátit se na obecní úřad ve smyslu § 5 občanského zákoníku a žádat předběžnou úpravu poměrů, tento postup by nevyučoval pozdějšího podání předběžného opatření a podobně.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Bohužel s majitelem se nijak domluvit nedá Předešlé spolubydlící (svoji dceru s dětmi) také vystehoval My jsme ale bohužel byli ještě k tomu tak hloupý že jsme do domu investovali pul milionu a vlastníma rukama to vše opravovali No nedá se nic dělat Moc dekuji za radu

Skutečně bych se z domu nehnula dříve, než dojde k nějakému rozumnému řešení, které může například spočívat i v tom, že Vám částečně vrátí Vámi vynaložené náklady) kdy prostřednictvím oprav, které jste provedli na své náklady, došlo k zhodnocení jeho věci). Došlo tedy k bezdůvodnému obohacení z jeho strany. Tento titul by byl soudně velmi snadno vymahatelný pokud budete schopni doložit, že jste peníze (například výpis z banky) vložili do stavebních materiálů a podobně. I pokud byste na soud nešli, tak by Vám toto mohlo zlepšit vaše vyjádnávací pozice, a s majitelem domu se nějak domluvit.

Přeji hodně zdaru!