Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.993

Splatnost faktury - den odeslání peněz nebo doručení na účet?

5 odpovědí

Dobrý den, rád bych věděl jak je to se splatností faktury, uvedu na příkladu: já vystavuji fakturu a splatnost je např. 10.6. Volal jsem do firmy, jestli již odeslali peníze, obchodní ředitel mi oznámil, že oni odesílají peníze až v den splatnosti a údajně oni nemohou za to, že bance trvá převod 1-3 dny. Když jsem mu řekl, že splatnost, ale je den, kdy já mám mít peníze, tak mi řekl, že oni to mají takto od jejich právníka, že se tím nedopouští ničeho. Tudíž peníze mi dojdou 11. nebo až do 13.6. , rád bych věděl, jestli mají pravdu a pokud ne, tak který konkrétní zákon a paragraf to je, kde je napsáno, že splatnost je den, kdy peníze mají být na účtě, prostě nějaký fakt, který bych mu mohl napsat do mailu, aby si to nastudoval a platil včas! Nebo jestli má pravdu on, tak jaký je to paragraf? Děkuji za radu.

Dobrý den,
postup Vašeho obchodního partnera je správný, neboť podle § 713 Obchodního zákoníku je
banka povinna odepsat peněžní prostředky z účtu v den určený osobou oprávněnou nakládat s peněžními prostředky na účtu, předá-li tato osoba proveditelný příkaz v době dohodnuté s bankou; není-li tento den určen, ve lhůtě stanovené smlouvou o běžném účtu, a není-li lhůta stanovena, pak nejpozději následující pracovní den po předání příkazu.

TEDY PENÍZE Z ÚČTU VAŠEHO OBCHODNÍHO PARTNERA ODEJDOU V DEN SPLATNOSTI NAPŘ. 10.6. , BANKA SI NECHÁVÁ VÁMI UVEDENÉ 1-3 DNY NA PŘIPSÁNÍ PENĚŽNÍ ČÁSTKY VE PROSPĚCH VAŠEHO ÚČTU

(slovy zákona: § 713 odst. 2 ObchZ:(2) Banka je povinna připsat peněžní prostředky ve prospěch účtu nejpozději ve lhůtách stanovených zvláštním právním předpisem. )

O prodlení ze strany Vašeho obchdního partnera by šlo, v případě, kdy by příkaz bance na zaplacení podal až například 15.6. , když splatnost byla 10.6. Odkazuji na ust. § 369a (obchodního zákoníku 513/1991 Sb. ) tedy, že ve vztahu mezi podnikateli nebo ve vztahu mezi podnikateli a veřejnoprávními korporacemi nebo podnikateli a státními příspěvkovými organizacemi, jehož předmětem je úplatná dodávka zboží nebo služeb, vzniká věřiteli právo na úrok z prodlení stanovený předpisy práva občanského (§ 369) dnem následujícím po dni splatnosti nebo po uplynutí lhůty k placení ceny dodávky stanovenými smlouvou, jsou-li splněny podmínky uvedené v odstavci 3. Viz k tomu blíže ODKAZ.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za objasnění, i když mi to stále připadá divné, když budu platím daň, tak to musí být na účtě připsáno 25. v měsíci, nikoho na finančáku nezajímá nějaké řešení bank, to stejné i když splácím auto na úvěr, tak k 22. v každém měsíci, jinak mi hned volají, já si musím hlídat to, abych to odesílal včas, aby platby byly vpořádku nebo to mohu dělat úplně stejně jako firma mě?

Rozdíl spočívá ve formulaci Vámi uvedených závazků, pokud staníte splatnost na den 10.6. , a obchodní partner 10.6. provede příkaz a banka z jeho účtu tohoto dne peníze odepíše, z jeho strany bylo splněno a nedostal se do prodlení, protože pokud byste po něm žádal plnění z důvodu pozdní platby, snadno by Vám platební příkaz vystaveným v bance prokázal, že z jeho strany odešla platba včas.

Znění "připsáno na účtě do 25. dne v měsíci" vnímám tak, že vy musíte sám již počítat s tím, že platba trvá například 2 dny, abyste následně nebyl v prodlení.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

No ve smlouvě máme stanoveno - splatnost 21 dnů, tudíž, když posílá peníze v den splatnost, tak porušuje smlouvu, protože mě peníze dojdou až po dni splatnosti

Splatnost 21 dní = pošlu peníze poslední den, tzn. například 10.6.

Peníze za služby musí být na účtě připsány nejpozději 10. dne v měsíci = 10.6. musím mít už peníze připsané na účtě, jinak se protistrana dostane do prodlení.

S ohledem na výše uvedené si opravdu myslím, že nedochází k porušování Vašeho smluvního vztahu.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?