Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.524

Patří dluhy manžela za sociální a zdravotní pojištění do SJM?

3 odpovědi

Dobrý den,
manžel je živnostník, já jsem v trvalém pracovním poměru. Domácnost živím sama, mám bankovní účet, na který mi chodí jen má výplata.
Zjistila jsem, že manžel má dluhy z podnikání - OSSZ, VZP, ale i soukromé půjčky. Já jsem si již musela též půjčit.
Jak se ochránit před jeho stávajícími dluhy.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je samozřejmě otázkou o jak vysoké dluhy se jedná a zda zadlužování pokračuje.

Pokud zadlužování pokračuje, navrhuji zvážit zúžení společnéh jmení manželů až na věci tvořící obvyklé vybavení společné domácnosti. Tento krok Vám zajistí, že ve vztahu k dluhům, které vzninou v budoucnu budete chráněna.

Ve vztahu k již vzniklým dluhům, budete muset prokázat (pakliže by například došlo k exekuci), že tyto dluhy vznikly sice za trvání manželství, ale že jde o výlučné závazky Vašeho manžela, které vnikly bez Vašeho souhlasu a jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů (§ 143 odst. 1 písmeno b) občanského zákoníku - viz ODKAZ).

Pokud by šlo o enormní výši dluhů, kterou nejste schopni splatit není možno jít cestou ODDLUŽENÍ, neboť jde o pohledávky vzniklé v souvislosti s podnikatelskou činností. Musel by být tedy podán insolvenční návrh (řešení například konkurzem). Detailní informace o insolvenci - vizte zde:
ODKAZ

Pokud de o dluhy u VZP a OSSZ, navrhovala bych požádat o provedení kontroly plateb pojistného a jejich záloh, případně zpětně odhlásit zaměstnance atd. snažila bych se s nimi domluvit případně na splátkovém kalendáři, ve věci penále je možno požádat o jeho prominutí.

Závěrem se pokusím heslovitě upozornit na možná nebezpečí, která by mohla z této situace plynout Vám. Pokud by došlo k exekuci, mohl by exekutor nařídit srážky ze mdy, případně z Vašeho účtu. Exekučně napaden by mohl být i Váš majetek ve společném jmění manželů - movité věci, nemovité věci. Vaše obrana by spočívala v excindační (vylučovací) žalobě, kdy budete žádat vyloučení věcí z exekuce, neboť jde o věci Vaše a nikoliv věci povinného (Vašeho muže), případně že tento exekučně vymáhaný záazek vznikl jen Vašemu muži a nikoliv Vám, že tedy není součástí SJM.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji,
jde mi hlavně o dluhy z podnikání, mám obavy z exekuce jak na účet, tak na výplatu. Ráda bych věděla ochránilo-li by mě rozdělení SJM nebo raději rozvod. Zaměstnavatel netoleruje exekuce.

Jak jsem psala výše, ve vztahu k dluhům vzklých v budoucnu Vás ochrání zúžení SJM, rozvod sice znamená ukončení manželství, ale vypořádání společného jmění manželů se může i protáhnout, záleží na účastnících řízení. Pro kterou variantu se rozhodnete záleží i na Vás, pokud chcete s manželem dále zůstat, zúžení a vypořádání SJM je dostačujícím řešením.

Problematické jsou ale již vzniklé dluhy od nich Vám ani rozvod ani zúžení SJM nepomůže. Osobně si myslím, že šance, že by došlo exekučně k napadení Vaší mzdy, či účtu, je minimální a že byste se snadno výše vedenými argumenty ubránila. Nicméně od 1.1. 2013 mají exekutoři možnost vymáhat dlužné částky i srážkami ze mzdy, či z účtu manžela povinného.

POkud jde o Vašeho zaměstnavatele, z exekučního příkazu by bylo okamžitě zřejmé, že povinným je Váš muž a nikoliv Vy, a že částka je vymáhána po Vás z důvodu, toho, že povinný nic nemá. Obecně vztao půjde exekutor nejdříve po majetku a příjmech povinného, nikoliv po Vás. Nelze bohužel odhlédnout od sktečnost že peněžní prostředky představující mzdu se považují podle zákona za součást SJM, proto bych v případě nutnosti nejprve začala prokazovat, že nejde o závazek SJM, ale o osobní závazk Vašeho manžela.