Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.047

Může banka požadovat okamžité vrácení dluhu při podání návrhu na oddlužení, insolvenci

2 odpovědi

Dobrý den, chtěl bych poradit. Včera 14.6. 2013 mi banka oznámila, že jí dlužím za převedení kontokorentu na běžný úvěr peníze a že mi také ruší půjčku (v celk. hodnotě 13.000 Kč). Tyto peníze, že mám uhradit nejpozději do 15.6. 2013, a to jednorázově. Toto sdělení mi bylo řečeno jen na pobočce a to bez předchozího upozornění písemnou nebo telefonickou formou.
Zrušení těchto položek provedli na základě informace, že jsem v insolvenci! Bohužel já jsem ve čtvrtek (13.6. 2013) teprve odesílal jen návrh na insolvenci. Ještě není insolvence ani rozhodnuta. Patřím mezi solventní klienty banky. Vždy včas platil. Prosím o radu jak postupovat?

Dobrý den, písemně bych se obrátila na příslušnou pobočku banky s tím, že v dopise zopakujete, co Vám bylo na pobočce sděleno tedy, abyste do 15.6. dlužnou částku uhradil. Napište jim, že byl podán z Vaší strany insolvenční návrh a že v současné době nemáte peněžní prostředky na to, abyste dluh jednorázově splatil a proto že žádáte o stanovení splátkového kalendáře, s tím že jakmile ude rozhodnuto o Vašem úpadku, ať banka přihásí svou (zbývající) pohledávku.

Tímhle postupem byste si mohl zajistit to, že pokud bude insolvenční návrh odmítnut, budete mít příslib splátkového kalendáře, jinak se banka do insolvence přihlásí a dlužná částka ji bude taktéž uhrazena.

K otázce, zda je možné, aby banka v důsledku zjištění insolvence klienta, vypověděla stávající smluvní vztahy odkazuji na všeobecné obchodní podmínky banky a dále na uzavřené smlouvy. Někdy obsahují tyto dokumenty klauzuje že v případě vstupu do insolvence dochází k zániku pr. vztahu mezi stranami.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji ze odpověď.