Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.063

Je možná písemná dohoda rodičů o zvýšení výživného bez soudu

5 odpovědí

Dobrý den chci se zeptat dcerka půjde teď do školy a bývalá manželka chce zvýšit alimenty, protože ji sociálka k tomu nutí.
Jelikož jsme se domluvili na zvýšení na určité částce, matka chce tohle řešit přes soud, já s tím nesouhlasím, jelikož otec nemá u soudu žádná práva a nechci všechno řešit jen soudně. Jde i to jinak? Třeba sepsaná smlouva mezi námi a ověřeno notářem? Poraďte, děkuji B.

Výživné se obvykle řeší u soudu, právě k vůli tomu, že není možná předchozí komunikace, či dohoda.

Samozřejmě je možno sepsat dohodu mezi otcem a matkou o výši poskytovaného výživného na nezletilé dítě. Dohodu Vám může ověřit nejen notář, ale i CzechPoint (podpis a 30 Kč).

Dovolím si polemizovat s tím, že otcové nemají u soudu žádná práva. Pokud toto pociťujete, nic Vám nebrání vzít si k soudu advokáta, který se vyzná v rodinném právu a Vaše práva pečlivě obhájí.

Další informace týkající se výživného (snížení, zvýšení, vymáhání, ad. ) vize zde:
ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

My se dokážeme dohodnout jen sociálka tlačí na matku aby to dala přes soud abych platil co nejvíc a sociálka co nejmíň. Takže sociálka musí uznat naši dohodu ověřenou notářem nebo czechpointem?

Orgán sociálně-právní ochrany dítěte pouze dohlíží na zájmy dítěte, samozřejmě by jakákoliv dohoda měla mít přednost před soudním řízením.

Pokud by přesto orgán sociálně-právní ochrany dítěte, žádal, aby proběhlo řízení před soudem, pošlete s matkou na soud žádost o schválení Vámi přiložené dohody o zvýšení výživného (je to ale zbytečné, zatěžuje to soudní aparát a podobně).
Nadto nezletilým dětem je v tomto státě vyplácena pouze dávla přídavku na dítě, která je vázána na věk, nikoliv na výši vyživovací povinnosti rodičů. Potud mi tedy není zřejmé, jak by mohl tento orgán docílit snížení svých nákladů - je to dle mého názoru z jeho strany neodůvodněné jednání.

Chtěl jsem se zeptat měl jsem soud o střídavou péči poprvé jsem soud prohrál protože sociálka stála při matce a já byl ten nejhorší i přesto že mám o malou zájem už od narození a malá chodí ke mě ráda. Soud v rozsudku o zamítnutí uvedl důvod tím že malá nestradá po otci aniž by měla vruce nějaký posudek od odborníka a nejhorší natom že to není pravda. Odvolat jsem se nemohl jelikož to byl odvolací soud a dovolaní bylo nemožné. Můžu se proti tomuto nějak bránit třeba požadání o znovuprojednání?

Ve věcech úpravy péče o nezletilé se hovoří o tzv. klausuli rebus sic stantibus, tedy jde o to, že vydaná rozhodnutí jsou sice konečná, ale nikoliv nezměnitelná. Lze proto nejčastěji v případě změně poměrů, podat nový návrh na projednání věci. V praxi půjde nejen o úpravu styku s dítětem (výlučná, střídavá, společná péče), ale i například ve věci výživného (zvýšení, snížení).