Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.095

Kdy může zaměstnavatel změnit směny bez předchozího upozornění zaměstnance

3 odpovědi

Dobrý den,
pracujeme v obchodě vč. víkendů i svátků, odpolední i ranní směny. Zajímalo by nás, kdy může zaměstnavatel měnit směny bez jakéhokoliv upozornění. Se směnami jsme seznámeni dva týdny dopředu, ale poměrně často se stává, že jsou nám směny změněny i v právě probíhajícím týdnu a bez jakéhokoliv upozornění.
Děkujeme za odpověď a krásný zbytek dne.

Dobrý den,

dle ustanovení § 84 zákoníku práce: Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.

Znění zákona připouští sjednat, ale i jinou dobu na seznámení se s rozvržením směn - mělo by se tak stát dohodou.

Tyto pozdější změny - ze dne na den - bude zaměstnavatel odůvodňovat změnami v provozních podmínkách.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za odpověď. Znamená to tedy, že pro změny ze dne na den nebo již v tom právě probíhajícím pracovním týdnu zaměstnavatel nepotřebuje souhlas zaměstnance, že s toutou změnou souhlasí?

Ano, zaměstnavatel je ten, kdo rozvrhuje pracovní dobu a určí začátek a konec směn, při rozvhrhování by se měl říit hledisky bezpečné a zdraví neohrožující práce (§ 81 zákoníku práce). Směny by měl oznámit dva týdny dopředu, jak jsem psala výše. Nicméně pokud se stane, že ze dne na den někdo onemocní, lze předpokládat že zaměstnavatel tuto situaci musí řešit operativně. O provedených změnách by měl samozřejmě dotčené osoby informovat.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?