Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.916

Musí dítě dokládat potvrzení o studiu rodiči platícímu výživné?

3 odpovědi

Dobrý den, mám zletilého syna - 20 let, který studuje VOŠ. Exmanžel neustále posílá k soudu návrhy na zrušení výživného z důvodu, že syn si má vydělávat a studovat při práci, že nemá právo si ve 20ti letech dál studovat.
Syn mu SMS zprávou napsal, že mu kdykoli ukáže potvrzení o studiu, ale on nemá zájem, jedině když mu to přinese přímo domů. Exmanžel se nikdy o syna nezajímal. Má syn povinnost mu dokladovat potvrzení o studiu, přímo jemu? Nebo si exmanžel když bude chtít tuto skutečnost může ověřit sám.
U soudu je potvrzení o studiu doloženo už několikrát. Děkuji mockrát Dvořáková

Dobrý den,
děti, a to i zletilé, jsou oprávněny žádat po svých rodičích výživné, nejen do doby zletilosti. Povinnost rodičů vyživovat dítě zaniká jeho sňatkem, případně schopností se vyživovat samo. Tedy potvrzení o studiu je určitě potřeba dokládat soudu, vůči povinnému není toto nutné (je to nadbytečný krok, ke kterému není Váš syn přímo povinen). Postačuje, pokud má tuto skutečnost soud za prokázanou, předpokládám, že se výživné realizuje na základě soudního rozhodnutí.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Mám ještě jeden dotaz.
Má právo syn ještě po skončení VOŠ jít dál studovat na VŠ a exmanžel mu bude dát platit alimenty???
Děkuji

Ano, jak jsem napsala výše.

Nad to má až do 26 let věku jako nezaopatřené dítě soustavně se připravující studiem na výkon budoucího povolání nárok na přídavek na dítě.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?