Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.413

Otec nevyplatil dědický podíl po dosažení zletilosti - co dělat?

1 odpověď

Dobrý den,
mám dotaz ohledně dědictví. Po úmrtí mé matky mi bylo uznané dědictví, které mi měl otec vyplatit v mých 18-ti letech. V té době mně zastupovala babička z důvodu nezletilosti. Do této doby mi nedal nic, nežiji s ním už 4 roky, je už to 5 let co mi měl dědictví vyplatit. Chci se zeptat jaká je promlčecí lhůta dědictví? A jakým způsobem to mohu řešit? Děkuji.

Dobrý den,obecná promlčecí doba v občanském právu činí 3 roky, pakliže máte ale soudní rozhodnutí, v němž bylo otci uloženo, aby Vám vyplatil Vaši řást dědictví, činí promlčecí doba 10 let od právní moci tohoto rozhodnutí. Způsob řešení: předně si nechat na rozsudku vyznačit právní moc a vykonatelnost - zajistíte tak, že si zavoláte na soud, kontakty naleznete zde ODKAZ, s tím že žádáte vyznačit doložku právní moci, následně připravte písemnou výzvu k uhrazení dlužné částky, včetně kopie soudního rozhodnutí, že jakmile nebude do určitého data zaplaceno, případně započato se splátkami na nichž se domluvíte, budete své právo vymáhat exekučně.
Posledním krokem je tedy návrh na výkon exekuce - vzory naleznete zdeODKAZ.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?