Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.066.082

Vyvázání manžela z hypotéky po rozvodu manželství - informace

6 odpovědí

Dobrý den,
s bývalou manželkou máme 7letou dceru, která se narodila v roce 2006.
2008 jsme se vzali a v roce 2010 jsme se rozvedli. V době manželství jsme si pořídili rodinný dům, na který jsme si brali hypotéku 1.800. 000 Kč. Při rozvodu jsem dům přenechal manželce, ona přebírá veškeré splátky hypotéky. Nyní s ní bojuji, aby mě vyvázali z hypotéky.
Chtěl bych si s přítelkyní pořídit vlastní byt, ale novou hypotéku nám nedají. Také se bojíme, že v případě nesplácení hypotéky mou bývalou manželkou by na nás mohla přijít exekuce.
Je možné tento problém vyřešit soudně? Např. že by jí soud nařídil prodej domu?
Při rozvodu se tato problematika neprojednávala. Také zvažuje o sepsání darovací smlouvy domu na jejího bratra. Je to vůbec možné bez mého souhlasu, když oba figurujeme v hypotéce vzaté na tento dům? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, poprosím Vás o doplňující otázku - bylo řešeno vypořádání společného jmění manželů?At již notářským zápisem, nebo soudním rozsudkem. Díky

Ano bylo řešeno notářsky.

Pokud bylo společné jmění manželů vypořádáno, jak výše uvádíte - exekuce bych se neobávala, pokud by se stalo, že by Vám skutečně přišel exekuční příkaz,snadno se z celé záležitosti vyvážete tím, že předložíte rozsudek včetně notářského zápisu.

Pro vyvázání z hypotéky se nejlépe obraťte na bankovní instituci, která Vám hypotéku zřídila, s tím, že v důsledku rozvodu a vypořádání společného jmění manželů (doneste s sebou rozsudek a notářský zápis) žádáte změnu. Ideální by bylo, kdybyste se s býv. manželkou domluvili a do bank. instituce zašli společně.

Pokud jste jí v notářském zápisu o vypořádání SJM nemovitost přenechal (ověřte i zápis v katastru nemovitostí na službě Czechpoint), je jejím vlastníkem (je-li proveden zápis v KN) a tudíž s nemovitostí může nakládat, tedy ji i například darovat svému bratrovi. Pakliže jsme nadále v katastru nemovitostí veden spolu s ní, bude vhodné tento nesoulad mezi faktickým a právním stavem, dát co nejdříve do pořádku.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

V bance mi sdělili, že když nemá bývalá manželka dostatečné příjmy, z hypotéky mě nevyvážou i když již neplatím vůbec nic. A vzhledem k tomu, že bývalá manželka vůbec nespolupracuje, je možné nějaké jiné řešení? V katastru nemovitostí je nemovitost zapsána pouze na ni.

Jako další možné řešení mě napadá dohodnout se i s přítelem Vaší bývalé manželky, že byste provedli záměnu Vás za něho.

Soudní cesta řešení sporu se mi v této situaci nejeví, jako vhodná, samozřejmě jiná situace by nastala v okamžiku, kdy by Vám přišla upomínka, na nezaplacení splátky - pak, pokud byste splátku provedl by šlo o bezdůvodné obohacení na straně Vaší býval ženy, neboť dle notářského zápisu byste platil za ni, neboť ona převzala splátky.

Nevím, jak máte nastevou hypotéku, ale pokud ručíte za splácení právě splácenou nemovitostí, nměla by mít nehrazení splátek na Vás žádný vliv, tedy že by na Vás přišel exekutor a podobně.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Už mi je vše jasné. Moc Vám děkuji a přeji Hezký den.