Manžel řídil bez řidičského oprávnění a dostal trest - odnětí svobody v délce čtyř měsíců. Bohužel se nechal u soudu ovlivnit výrokem soudce a vzdal se odvolání. I přesto jsme odvolání podali v řádné lhůtě (máme tři malé děti a žádné finanční rezervy). Mezitím mu přišel rozkaz do vazby k nástupu do 14 dnů.

Odvolání bylo mezitím přijato krajským soudem. Posouvá se prosím tím lhůta vazby než se vše projedná a dostane věznice o odvolání tuto informaci? Moc děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Pokud se vzdal práva podat odvolání, vydaný rozsudek nabyl právní moci. Následně podané odvolání toto nezmění. Nicméně pokud jej i přesto podáte, soud jej musí přijmout (ve smyslu "převzít a zabývat se jím a rozhodnout, že bylo podáno po uplynutí lhůty").
Stejně tak není dotčen příkaz k nástupu do výkonu trestu.