Stala jsem se obětí podvodného inzerátu na SBAZARU (Bazar na Seznam.cz), inzerát vypadal solidně, nebylo poznat, že jde o podvod. Šlo o přenosnou herní konzoli NINTENDO za 3.600 Kč. Pán mi poslal číslo účtu, jako standardně u podobných inzerátů, zaslal mi i ofocené doklady (občanka a řidičský průkaz - posléze se ukázalo, že jsou kradené).

Peníze jsem převedla převodem na IB na jeho účet u mBank, bohužel od chvíle, kdy přijal peníze, přestal úplně komunikovat, a samozřejmě nic neposlal. Oznámila jsem to na Policii ČR a u mé banky požádala o žádost o vrácení částky zpět na můj účet, s čímž ale údajně musí souhlasit (což je mi jasné, že nebude). Prosím o radu, jak postupovat, abych peníze od tohoto podvodníka získala zpět. V bance mi ještě řekli, zda nechci zkusit požádání o identifikaci majitele účtu (podvodníka), a podání trestního oznámení již proti konkrétní osobě. Zatím totiž mám u policie jen Podání vysvětlení k podvodnému inzerátu. Identifikace stojí 309 Kč (přes banku). Prosím o právní radu, jak v této situaci postupovat nejefektivněji pro získání svých peněz zpět, přece jen 3.600 Kč není málo. Bohužel SBAZAR nepomáhá s vymáháním, pouze upozorní další uživatele na podvodníka, již daného uživatele zablokoval. Ale víc pro mě prý udělat nemohou. Kdyby bylo potřeba ještě něco doplnit, dejte vědět. Mám také zachovanou veškerou e-mailovou korespondenci s daným člověkem, má falešný e-mail a falešné doklady. Předem děkuji. Darina.

ODPOVĚĎ:
Identifikace přes banku je vhodným krokem. Můžete podat trestní oznámení proti konkrétní osobě, ale také vůči ní učinit i jiné právní kroky – domáhat se vrácení peněz soudní cestou, což se Vám bez identifikace nepodaří. Veškerou komunikaci zálohujte, budete ji pak moci použít.