Stavební úřad odmítl moji plnou moc pro projektanta, který vyřizuje formality stavebního řízení. Odmítnuta byla proto, že já jsem ho zmocnila na základě mé generální plné moci, kterou mi udělila moje dcera s manželem, kteří žijí trvale v zahraničí. Dcera s manželem tedy vystavili plnou moc pro projektanta.

Moje plná moc nebyla zrušena. Teď mi stavební úřad sdělil, že mně o stavebním řízení informace podávat nebude, že bude jednat pouze s projektantem. Je tento postup správný? Proč moje plná moc neplatí v tomto případě?

ODPOVĚĎ:
Zákon v tomto případě stanovuje:
V téže věci může mít účastník současně pouze jednoho zmocněnce.
Předložením plné moci pro projektanta se tak stal jediným zmocněncem projektant, a to pouze k úkonům, které má vymezené v plné moci.
Zákon:
Zmocněnec může udělit plnou moc jiné osobě, aby místo něho za účastníka jednala, jen je-li v plné moci výslovně dovoleno, že tak může učinit, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak.
Pokud Vaše plná moc neobsahuje takové ujednání, nemohla jste platně udělit plnou moc projektantovi.