Jak nepřijít o řidičský průkaz po zjištění drogy v testu a posléze i v krvi. Známému byl na místě řidičský průkaz ponechán. V polovině září 2019 se má dostavit na PČR. Jaké jsou prosím šance a postihy (trestní sazba a zákazy)? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Pokud přítomnost drogy potvrdily i testy z krve, příliš možností zde nemáte. Ledaže by postup při odebírání krve neodpovídal postupu stanovenému zákonu. Jinak se Vám výsledky příliš nepodaří zpochybnit.
Sankce se pak liší od toho, jaké množství drogy bylo naměřeno – tedy zda se jedná o trestný čin nebo o přestupek (u přestupku pak dle množství drogy v těle obecně hrozí 6-24 měsíců, u trestného činu 1-10 let).
Dále se posuzují okolnosti konkrétního případu a pachatele, tj. zda se jedná o opakované spáchání podobného činu, předchozí protiprávní činnost pachatele apod.