Prosím o informaci k doručováni: mám zřízenou datovou schránku, ale přesto mi městký uřad zasílá např. výzvu k zaplacení za odpad a pod, jako klasické psaní českou poštou někdy obyč. jindy doporučeně. V případě že zašlou doporučeně poštou a já dopis nepřevezmu je doručen fikcí nebo ne. Mohu proti takovému se ohradit, že mi zaslán nebyl protože mám d. s, Pokud ho však převezmu a nereaguji múžu se též dovolat na doručováni do d. s. , že nebyl správně odeslán a to do datové schrnky. Děkuji, Šimon

ODPOVĚĎ:
Dle správního řádu má správní úřad komunikovat prostřednictvím ISDS, pokud jej daný subjekt, tj. i fyzické osoby, mají. Pokud i přesto, že uvádíte, že vlastníte ISDS, správní úřad komunikuje poštou, není to sice nezákonné, ale každopádně, má z úřední povinnosti, respektovat uvedený kontakt, tj. ve Vašem případě - formou datové schránky.

Bohužel správní úřad nelze donutit, aby respektoval formu doručování, kterou preferujete. Nelze jej zato ani pokutovat.

► Stránka se věnuje tomuto tématu:

  • Povinnost úřadu komunikovat s občanem přes datovou schránku, pokud ji subjekt má