Jsem vlastníkem 1/4 nemovitostí, dalšími spoluvlastníky je můj bratr 1/2, jeho 2 synové mají po 1/8. Můj podíl a podíl jednoho ze synů by chtěla odkoupit dcera jednoho ze synů a poté do nemovitostí investovat a zrekonstruovat ji. Já v nemovitosti nežiju, s odprodejem souhlasím, ale ráda bych věděla, jak se vypočítá cena tohoto podílu.

Na tuto nemovitost už byl v minulosti použit úvěr (na stavební úpravy), který jsem já splácet nepomáhala neboť tam nebydlím. Použije se současný odhad nemovitosti - minus výše úvěru a z této částky se počítají podíly nebo je to jinak? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Ano, je třeba zjistit aktuální tržní cenu nemovitosti. Pokud jste na úvěr nic nehradila, pak je úvěr chápán jako vnos těch spoluvlastníků, kteří jej splácí. Takže ano, použijete tržní cenu nemovitosti, od té odečtete úvěr a z částky, která zůstane, vypočítáte podíly.