Mám dotaz ohledně roušek v obchodě mimo nouzový stav. V případě, že není vyhlášený nouzový stav, má právo mě prodavačka neobsloužit v obchodě bez roušky a popřípadě jak se můžu bránit, či popřípadě kam podat stížnost. Předem děkuji za odpověď Karlíček.

ODPOVĚĎ:
Povinnost nosit roušku není vázána na nouzový stav.
Stát, resp. příslušné ministerstvo, je oprávněno v určitých případech nařídit povinnost nosit roušku, a to bez ohledu na to, zda je či není vyhlášen nouzový stav. Takové nařízení (mimořádné opatření) je závazné pro všechny osoby, na které se vztahuje.
V současné době platí tato povinnost od 18.9, ačkoliv současně s touto povinností nebyl vyhlášen nouzový stav, přičemž je zakázáno pohybovat se a pobývat ve vnitřních prostorách bez ochrany nosu a úst, tj. nejste oprávněn vůbec bez roušky vstoupit do obchodu.
Pokud ovšem chcete podat stížnost, doporučuji se písemně obrátit na provozovatele obchodu, nicméně zde nelze očekávat úspěch.