Do konce ledna 2020 jsem byl studentem VUT v Brně. Po pátém semestru jsem studium ukončil a přihlásil se na úřadě práce ČR do evidence uchazečů o zaměstnání. Práci jsem si našel sám a k 1.4.2020 jsem si zařídil živnostenský list a programuji pro firmu. Zároveň jsem si podal přihlášku na další VŠ, kde jsem od 26.8.2020 nastoupil do prvního ročníku k řádnému prezenčnímu studiu.

Ve firmě jsem se ale domluvil, že pro ně budu programovat i v průběhu studia na VŠ. Mám 23 let. Sociální a zdravotní pojištění jsem prozatím neplatil. Únor a březen 2020 jsem byl na ÚP v evidenci uchazečů a od dubna do srpna 2020 se kvůli covidu 19 tyto zálohy neplatily. Platí se od září 2020, tedy od doby, kdy jsem již opět studentem. Chci se zeptat, zda-li musím platit zdravotní a sociální pojištění, nebo za mne jako studenta něco z toho platí stát. Můj plat jako programátora bude kolem 25.000 Kč za měsíc. Má živnost bude jako vedlejší a věřím, že vše půjde skloubit dohromady, protože řada zkoušek mi bude pravděpodobně uznána z předchozí fakulty. Nerad bych něco platil zbytečně, ale na druhou stranu mám rád v účetnictví pořádek a raději platím zálohy, než nějakou velikou sumu najednou. Chtěl bych Vás v této situaci poprosit o radu. Děkuji. S pozdravem a přáním hezkého dne Václav.

ODPOVĚĎ:

V době, kdy jste si založil živnostenský list (duben 2020), jste byl považován za OSVČ s hlavní činností, protože jste v té době nebyl studentem. Vztahovala se na Vás tedy povinnost hradit alespoň minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Jak ve svém dotazu správně uvádíte, tyto zálohy v minimální výši byly podnikatelům kvůli epidemii covid 19 od března do srpna 2020 odpuštěny, takže je - ani dodatečně - platit nemusíte.
Od září 2020 jste opět studentem (nezaopatřeným dítětem) a jste tedy považován za OSVČ s vedlejší činností. Tuto skutečnost je ale zapotřebí České správě sociálního zabezpečení doložit předložením potvrzení o studiu - jinak byste byl dál považován za OSVČ s hlavní činností a musel byste platit alespoň minimální zálohy na zdravotní i sociální pojištění. Jako OSVČ s vedlejší činností při zahájení činnosti (v prvním roce podnikání) zálohy na zdravotní ani sociální pojištění neplatíte. Co se týče pojištění, po doložení potvrzení o studiu nemusíte platit žádné zálohy, vše doplatíte až po podání přehledu za rok 2020 podle skutečně dosažených příjmů. V roce 2021 pak budete platit zálohy právě podle výše příjmů za letošní rok.