Dobrý den, ráda bych uzavřela manželství se svým přítelem. Vlastním byt v osobním vlastnictví, já mám syna a můj přítel dvě dcery z předchozích manželství. Chtěla bych, aby nárok na dědictví bytu měl pouze můj syn. Pokud by se se mnou něco stalo, dědil by i můj budoucí manžel nebo jen syn? Můžete mi poradit, jak tuto situaci právně ošetřit? Hedvika

ODPOVĚĎ:
V případě uzavření manželství by si dědici rozdělili Váš majetek na půl – manžel a syn. To ale pouze, pokud nenapíšete závěť. Můžete ji napsat sama, ale doporučuji závěť sepsat notářem. Máte tak naprostou jistotu, že se závěť neztratí a že závěť nebude prohlášena za neplatnou z důvodu nějaké formální chyby.

Jinak požadavky na závěť, kterou musíte napsat vlastní rukou: Celé jméno, bydliště a datum narození Vaše, tak i dědiců. Jasně se vyjádřete, že chcete, aby po Vás dědil pouze Váš syn. Musíte také uvést datum a místo sepsání. Důležitý je podpis – pokud možno celým jménem. Musí uzavírat text závěti. Vše co je pod podpisem je neplatné.