Může být asistent pedagoga (pedagogický pracovník) členem školské rady jako zástupce rodičů, pokud jeho dítě studuje na stejné škole? Není to střet zájmů? Není narušena rovnováha zástupců školské rady - rodič - pedagog - zřizovatel?

ODPOVĚĎ:

Odpověď na Váš dotaz dává § 167/3 školského zákona, dle něhož platí, že:
„Pedagogický pracovník školy nemůže být zvolen za člena školské rady této školy zákonnými zástupci nezletilých žáků a zletilými žáky a studenty ani jmenován zřizovatelem nebo ředitelem školy. “
Je-li tedy dotyčný pedagogický pracovník zaměstnancem dané školy, nemůže být zvolen do školské rady této školy jako zástupce rodičů (resp. zákonných zástupců nezletilých žáků a zletilých žáků), a to ani tehdy, je-li tento pedagogický pracovník zároveň rodičem některého z žáků.
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 561/2004 Sb. , o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)