Vzhledem k tomu, že se v našem domě opakovaně staly krádeže (vykradení bytů, kočárkárny) a občas k nám do sklepa vlezou bezdovmovci, rádi bychom se zeptali, jestli můžeme na hlavní chodbu umístit kameru se záznamem. Společenství vlastníků

ODPOVĚĎ:
Správce domu, který v chodbách bytového domu instaloval kamerový systém a pořizuje a uchovává z něj záznam, se stává zpracovatelem osobních údajů ve smyslu zákona na ochranu osobních údajů a jako takový by měl být registrován u Úřadu na ochranu osobních údajů.

Obecně platí, že instalovat kamerový systém v bytovém domě je možné jen tehdy, pokud s ním vysloví souhlas všechny fyzické osoby, které bytový dům obývají. To znamená, že se nejedná pouze o vlastníky bytových jednotek, ale také např. o nájemníky a podnájemníky.

Pokud obyvatel domu nesouhlasí s instalací kamerového systému, měl by se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů, který může správci domu uložit, aby kameru odstranil a pořízené záznamy zničil. Není vyloučeno ani to, že správci domu udělí pokutu, která může být až ve výši 5 mil. korun u fyzických osob a do 10 milionů u právnických osob.