Při placení na pokladně v obchodním domě požadují nahlédnutí do tašky. Při odmítnutí zavolají ochranku. Mají na tyto věci právo? Magda

ODPOVĚĎ:
Na jakoukoliv osobní prohlídku, ať už tašky nebo věci, oblečení a podobně, nemá právo nikdo jiný než policie. Tady platí, že pokud odmítnete prohlídku, tak Vás nikdo prohlížet nemůže.
Jediná možnost pro prodejce, pokud má podezření, že došlo ke spáchání trestného činu, nebo že byl přichycen při trestném činu, je taková, že osobu zadrží a zavolá policii, která samozřejmě tu prohlídku učinit může, ale sám prodejce nemůže nikoho prohlížet.
A samozřejmě nemůže nikoho prohlížet paušálně, tzn., že by každého zákazníka kontroloval, aniž by měl jakékoliv podezření. Obchody to jednak řeší tím způsobem, že mají různé kamerové systémy, detektivy apod. Takže skutečně mají tendenci prohlédnout pouze osoby, u kterých to podezření je. Jinak je to skutečně nezákonné. A samozřejmě to platí i naopak.
Je pravdou, že spousta lidí raději tu tašku ukáže, než by se v obchodě zdržovala, ale pak také uváží, jestli do stejného obchodu příště půjde.