Rád bych se zeptal, kdy je pohřešovaný člověk prohlášen za mrtvého. Náš dědeček se beze stopy před několika lety ztratil. Mirek.

ODPOVĚĎ:
Soudy umí pohřešovanou osobu prohlásit tzv. za mrtvou. Je k tomu přesný proces. O takovéto prohlášení osoby za mrtvou může požádat prakticky každý, kdo soudu osvědčí, že má na tom nějaký právní zájem.
Příslušný soud, kde osoba byla naposledy viděna, učiní vyhlášku, kterou vyvěsí na soudě a na přesně určených místech, aby se osoba, která má být prohlášena za mrtvou, přihlásila, případně aby se přihlásil někdo, kdo ji viděl apod.
A pokud se taková osoba do jednoho roku nepřihlásí, soud vydá rozsudek, kterým ji prohlásí za mrtvou.
Tento rozsudek pak slouží místo úmrtního listu a umožňuje vyřešit např. majetkové poměry v dědickém řízení.