Počet stránek ve webu: 43.247

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Jsem vojákyní v aktivní záloze (nezdravotnická pozice). V civilu pracuji jako zdravotnický záchranář u zdravotnické záchranné služby ve výjezdové posádce RZP, s manželem pečujeme o naši tříletou dcerku. V případě mobilizace - ať už částečné či úplné, bych byla povolána? Nebo bych měla výjimku, která by se vztahovala k péči o dítě do 8 let věku či k udržení civilní infrastruktury zdravotnictví - z pozice mého povolání. Dekuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Odpověď na Váš dotaz dává § 25/4 branného zákona, dle něhož platí, že:
„Těhotná žena se k odvodnímu řízení a k výkonu mimořádné služby nepovolává. Žena nebo muž pečující o dítě do 3 let smějí být povoláni k odvodnímu řízení jen se svým souhlasem. Žena nebo muž pečující o dítě do 8 let se k výkonu mimořádné služby nepovolávají; to platí obdobně i pro osamělou ženu a osamělého muže, kteří pečují o dítě, které nedosáhlo věku 15 let. “
Chcete-li v této souvislosti nabýt naprosté jistoty, doporučuji Vám obrátit se s tímto dotazem na místně příslušné krajské vojenské velitelství:
https://acr.army.cz/scripts/detail.php?id=225876
_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 585/2004 Sb. , o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon)

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.