Řeším situaci, kdy mi moje matka chce darovat byt, ve kterém nebydlí, ale nechce, aby se o tom dozvěděla moje sestra, například nahlédnutím do katastru nemovitostí. Já matce budu na oplátku vyplácet doživotní rentu. Při nahlédnutí do katastru nemovitostí by tedy měla být vidět jako majitelka stále ona. Má tato situace nějaké řešení? Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Bohužel nemáte žádnou právní možnost, jak nemovitost darovat tak, aby to nebylo dohledatelné v evidenci katastru nemovitostí. Pokud bude darováno, musí to být zapsáno v katastru nemovitostí (a tedy i zveřejněno, že došlo ke změně vlastníka), jinak nebude dar účinný.