Počet stránek ve webu: 43.121

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Můj dotaz bude směřovat k pochopení rozúčtování energie v rámci energetického zákona. V mém případě chci provozovat rekreační areál, bohužel nemám u areálu vlastní odběrné místo a tak chci v rámci stavebního řízení řešit přípojku od souseda, který vedle areálu vlastní bývalý průmyslový areál, z něhož je mi ochotný připojit přes elektroměr nainstalovaný v mém areálu odběr elektřiny.

Je možné odběr elektřiny takto řešit přes souseda, aniž bych tím něco porušoval já nebo soused? Soused má tarif u odběrového místa nastaven na podnikající subjekt, takže jeden z nejvyšších. Dle energetického zákona, co jsem byl schopen dohledat, se k tomu vztahuje ust. § 28 odst. 1 písm. g) energetického zákona, kdy "má zákazník právo poskytovat a rozúčtovat jiné osobě elektřinu odebranou zákazníkem prostřednictvím vlastního nebo jím provozovaného odběrného elektrického zařízení o napětí do 52 kV včetně." Většinou se to ale vztahuje na rozúčtování elektřiny v rámci jednoho objektu konečným odběratelům (např. v rámci pronájmu komerčních prostor více subjektům). Platí to i pro případ, kdy by se elektřina rozúčtovávala pro více subjektů, které ale nejsou v jednom areálu, ale jsou to areály sousedící? Děkuji za odpověď.

 

ODPOVĚĎ:
Domnívám se, že v rámci energetického zákona jste nalezl správné ustanovení - § 28/1 písm. g) energetického zákona zakotvuje právo zákazníka poskytovat a rozúčtovat jiné osobě elektřinu odebranou zákazníkem prostřednictvím vlastního nebo jím provozovaného odběrného elektrického zařízení o napětí do 52 kV včetně.
V této souvislosti je vhodné doplnit zákonnou definici pojmů „odběrné místo“ a „zákazník“:
- odběrným místem se rozumí místo, které je připojeno k přenosové nebo k distribuční soustavě a kde je instalováno odběrné elektrické zařízení jednoho zákazníka, v němž dochází ke spotřebě elektřiny, včetně měřicích transformátorů, do něhož se uskutečňuje dodávka elektřiny,
- zákazníkem se rozumí osoba, která nakupuje elektřinu pro své vlastní konečné užití v odběrném místě
(jak to vyplývá z § 2/2 písm. a) bodů 6. a 17. energetického zákona).
Váš soused by proto měl být oprávněn připojit Váš rekreační areál ke svému odběrnému místu. Pro získání jistoty a pro vyloučení případných budoucích nedorozumění Vám, resp. Vašemu sousedovi doporučuji konzultovat vše s dodavatelem elektrické energie (předpokládám, že jeho souhlas bude vyžadován i stavebním úřadem pro prokázání zajištění dodávek elektřiny pro Váš rekreační areál).
_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 458/2000 Sb. , o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon)

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.