Dcera je na brigádě v USA. Byla přijata na VŠ a k zápisu, který proběhne v době její nepřítomnosti škola požaduje plnou moc s ověřeným podpisem. Lze tuto plnou moc vystavit a ověřit v USA? Je nějaký jiný způsob? Děkuji Marta.

ODPOVĚĎ:
V  daném případě je postup poměrně komplikovaný, neboť plnou moc by měla dcera podepsat v USA v anglickém jazyce, tam ji u notáře podepsat a následně zaslat do ČR, kde musíte vyřídit k plné moci tzv. apostilu, tedy potvrzení o pravosti této listiny. Proces apostily může trvat cca 2 až 4 týdny a můžete se s požadavkem vyhotovení apostily obrátit na obecní úřad. V některých případech apostilu uděluje pouze ministerstvo, ale doporučila bych se dopředu informovat, který subjekt je oprávněn na plnou moc tohoto znění apostilu udělit.