Chtěla bych požádat o radu, jak postupovat v případě, když bývalý partner neplatí výživné. Neznám jeho adresu. Nepracuje na smlouvu ale vím, že má zakázky jako zedník a jezdí jako taxikář. Je v tomto případě nějaká možnost o alimenty zažádat? Soudem je dáno, že mi musí platit 5.000 Kč, ale měl autonehodu a od té doby přestal pravidelně výživné platit. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Jestliže je výživné stanoveno soudním rozhodnutím, ale Váš bývalý partner výživné nehradí a nerespektuje tak rozhodnutí soudu, můžete dlužné výživné vymáhat v exekučním řízení. Obraťte se na exekutora v místě Vašeho bydliště - jejich seznam najdete na webových stránkách Exekutorské komory ČR - zde: https://ekcr.cz/seznam-exekutoru. Exekutorovi doložte soudní rozhodnutí ohledně výživného (tzv. exekuční titul) a vyčíslete, jakou částku Vám bývalý partner na výživném aktuálně dluží.
Exekutor pak pro Vás sepíše návrh na nařízení exekuce a podá ho k soudu v místě posledního známého bydliště Vašeho bývalého partnera - to bude uvedeno v soudním rozhodnutí ohledně výživného. Jakmile soud nařídí exekuci, může být dlužné výživné vymáháno různými způsoby: může dojít k zablokování expartnerova účtu, pokud je zaměstnancem, budou prováděny srážky z jeho mzdy, může být také provedena tzv. mobilární exekuce - soupis a prodej jeho majetku. V případě dlužného výživného může být také zabaven řidičský průkaz, pokud není zapotřebí pro výkon výdělečné činnosti - aby tato situace nenastala, musel by Váš expartner prokázat, že se opravdu živí jako taxikář.