Mé manželství bylo rozvedeno fakticky 2018, byla určená střídavá péče na dceru, která se nekonala od první chvíle, místo alimentů mi bylo vzkázáno, že až odejdu z bytu mé tchýně, pak bude platit alimenty. Brzy se budu stěhovat, chtěla jsem, abych měla rozsudek o výlučné péči. Shodli jsme se i na výší alimentů, ale ex trvá na účtenky a vykázání útrat za alimenty. Mohu podat návrh bez právníka na soud i s dodatkem, že nesouhlasím s účtováním a musím mít právníka v tomto případě u soudu?

ODPOVĚĎ:
Jestliže Vám střídavá péče o dceru nevyhovuje a chcete o dceru pečovat výhradně Vy, podejte k okresnímu soudu v místě dceřina bydliště návrh na svěření dcery do Vaší výlučné péče. Vzory takového návrhu najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jeho sepsáním mohou pomoci například pracovníci občanských poraden nebo oblastních charit, které nabízejí bezplatné právní poradenství ve větších městech. V návrhu uveďte požadovanou výši výživného. Soud ale není Vaším návrhem vázán - to znamená, že může určit nižší, ale i vyšší než požadované výživné. K sepsání návrhu právníka nepotřebujete a nemusíte (ale můžete) mít právníka ani při soudním jednání. Vzhledem k tomu, že vyživovací povinnost vůči dceři plníte mj. i tím, že dceři poskytujete ubytování a stravu, považuji za nepravděpodobné, že by Vám soud uložil povinnost předkládat Vašemu exmanželovi pravidelné vyúčtování toho, na co jste výživné použila.