Moje švagrová, majitelka bytu, uzavřela s manželem smlouvu o bezplatném užívání bytu za náklady oprav a spotřebu energií. Manžel čestně platí na účet švagrové a obě strany jsou spokojeny. Je tato smlouva platná k soudnímu jednání, když nebyla sepsána u notáře? Manžel dokládá náklady na bydlení k soudnímu jednání o navýšení výživného pro nezletilé dítě. Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Smlouva nemusí být sepsána u notáře, aby byla platná. Pokud se ale ve sporu o výživné na nezletilé dítě objevuje nějaká taková nestandardní varianta, která spíše nasvědčuje snaze navyšovat své výdaje a snižovat příjmy, soud se touto okolností velmi pečlivě zabývá a může k ní i nepřihlížet nebo dokonce stanovit sankční výživné, tedy vychází pro účely stanovení výživného z příjmu odpovídajícímu 25 násobku životního minima, pokud se prokáže, že povinný manžel jedná účelově tak, aby mu bylo vyměřeno výživné co nejnižší.