Do konce ledna 2020 jsem plnil vyživovací povinnost vůči své dceři, která jednak měnila fakulty a také si prodlužovala studium. Výživné i přes mé protesty vymáhala výhrůžkami. Nyní jsem se zcela náhodou dostal k informacím o skutečnosti, že jako studentka PF UK Praha od roku 2014, byla od VI/2016- dosud zaměstnána v advokátní kanceláři, která za ni platila zdravotní a sociální, od 1.11.2019 pak navíc zaměstnána u další AK, která jí také platila zdravotní a sociální.

Předpokládám tedy u obou subjektů příjem vyšší než 10.000 Kč čistého. K bližším číslům se nedostanu. I tak by její příjem z této závislé činnosti byl v roce 2016 čtyřnásobkem životního minima a převyšující minimální mzdu, v roce 2019 by pak přesáhl minimální mzdu dvakrát. Otázka tedy zní, zda se dcera fakticky neživila od VI/2016, byť zároveň studovala. Já jsem měl rozsudek vyživovací povinnosti "pokud se nebude schopna samostatně živit“. V tom případě bych soudil, že neměla nárok na výživné. Dcera se díky jiným okolnostem exkomunikovala z mé přízně, proto, pokud by to šlo, rád bych přinejmenším požadoval toto výživné vrátit jako neoprávněné. Děkuji a přeji příjemný den. Aleš.

ODPOVĚĎ:
Jak ve svém dotazu správně uvádíte, vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti trvá do doby, dokud dítě není schopné se samo živit. Vyživovací povinnost tedy zpravidla končí s ukončením studia a nástupem dítěte do zaměstnání. V případě, že se dítěti po ukončení studia nedaří najít zaměstnání, přestože práci aktivně hledá, může vyživovací povinnost trvat i po ukončení studia. Naopak v situaci, kdy dítě při studiu pracuje a má pravidelný příjem (brigády a občasné přivýdělky se nepovažují za schopnost se živit), může vyživovací povinnost skončit, i když dítě dál studuje.
Pokud tedy máte informace o tom, že Vaše dcera byla při studiu zaměstnaná již od června 2016 a její příjem byl dostatečný k tomu, aby pokryla své životní náklady a byla schopná se sama živit, můžete podat k okresnímu soudu v místě dceřina bydliště návrh na ukončení (zrušení) vyživovací povinnosti vůči dceři zpětně k červnu 2016. Vzory takového návrhu najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jeho sepsáním mohou pomoci například pracovníci občanských poraden, které nabízejí bezplatné právní poradenství ve větších městech. V návrhu uveďte veškeré informace, které jsou Vám o dceřině zaměstnání známé a navrhněte důkazy (například výslech Vaší dcery). Jestliže soud Vaši vyživovací povinnost zpětně zruší, výživné, které Vaše dcera neoprávněné přijímala v době, kdy už byla schopná se živit, se stane tzv. bezdůvodným obohacením a Vy budete mít právo po dceři požadovat, aby Vám toto neoprávněně vyplacené výživné vrátila.