Počet stránek ve webu: 40.890

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Jak ochránit syna (5 let) před nevhodným chováním jeho otce. Otec byl již v minulosti šetřen za agresi s napadením a obtěžování mé osoby. Nyní měl přítelkyni, zhruba rok a půl, která se o syna řádně starala, když byl u nich, ale tu bohužel také již po třetí napadl a je to v šetření policie.

Měla jsem již dříve podezření, že se synem nezachází jak má a nyní mi to i potvrdila žena, která s ním žila a potvrdila mi nevhodné chování k dítěti (líbání genitálií syna a nechání si sahat na své vlastní genitálie) a také nepřiměřené tresty (jako udeření do tváře a na zadek nepřiměřenou silou). Mám obavu o jeho psychické, ale i fyzické zdraví. Syn má diagnózu ADHD s opožděnou řečí a špatnou pozorností. Už nevím jak tohle řešit. Když jsem řešila obavu o zdraví syna na OSPOD asi před třemi lety (nyní 5/2020), bylo mi řečeno, že otec by vlastnímu dítěti přece neublížil, tudíž mám strach tam jít a něco řešit, protože oni by ho hned informovali a my byli ve strachu, co se bude dít. Předem Vám děkuji za odpověď.

 

ODPOVĚĎ:
Jestliže se domníváte, že otec vašeho společného syna sexuálně zneužívá (informace od jeho bývalé přítelkyně to naznačují), je situace zapotřebí co nejdříve řešit. I když už jste v minulosti neuspěla, doporučuji obrátit se nejprve na orgán sociálně-právní ochrany dětí (tzv. OSPOD) na městském úřadě v místě synova bydliště. Podle § 7 odst. 2 zákona o sociálně-právní ochraně dětí je každý oprávněn upozornit orgán sociálně-právní ochrany na porušení povinností nebo zneužití práv vyplývajících z rodičovské odpovědnosti, na skutečnost, že rodiče nemohou plnit povinnosti vyplývající z rodičovské odpovědnosti, nebo na skutečnosti uvedené v § 6 písm. b) až h) ; tím není dotčena povinnost vyplývající ze zvláštního právního předpisu. Doporučuji tedy pracovníkům OSPOD sdělit, že jdete oznámit porušení povinností/zneužití práv rodiče podle výše uvedeného paragrafu a trvat na tom, aby Vaše oznámení bylo zaprotokolováno - zapsáno a uloženo do spisu.
Pokud na OSPOD neuspějete, můžete se rovnou obrátit také na Policii ČR, neboť pohlavní zneužití je trestným činem podle § 187 občanského zákoníku. Zajděte tedy na policejní služebnu v místě Vašeho bydliště a sdělte, že chcete oznámit podezření ze spáchání trestního činu. Policie se Vaším oznámením bude muset zabývat. Ideální by bylo, pokud by otcova bývalá přítelkyně při návštěvě OSPOD a/nebo policie byla ochotná dosvědčit informace, které Vám sdělila.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte do 24 hodin! Poradit se s právníkem