1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Mám SJM se svým manželem - jde o zahradu o rozloze 1787 m2. Protože nemáme společné děti a chtěla bych ochránit manžela v případě, že bych zemřela dříve než on, aby nemusel pak z této zahrady vyplácet mé děti v dědickém řízení - chtěla bych se tohoto SJM vzdát ve prospěch manžela. Tzn. , že by byl pouze on výlučným vlastníkem této zahrady. Jak bychom měli postupovat?

ODPOVĚĎ:
S tím nebude velký problém. Občanský zákoník na takové situace pamatuje a umožňuje, aby spolu manželé uzavřeli dohodu o smluvním režimu SJM a vyňali nějaký majetek tak, aby byl ve výlučném vlastnictví jen jednoho z manželů. Dohoda má však přísnější režim než jiné kontraktace. Je nutné ji uzavřít ve formě notářského zápisu a velmi doporučuji ji následně nechat zapsat do evidence smluv o majetkovém smluvním režimu vedeným notářskou komorou.