Počet stránek ve webu: 43.234

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Zdědila jsem dům, který společně s manželem rekonstruujeme. Ráda bych polovinu manželovi darovala, abychom dům vlastnili společně. Jaký by byl potom vlastnický vztah - dům by byl součástí SJM nebo bychom byli spoluvlastníky? Narazili jsme na problém s případným dědictvím: Pokud by manžel zemřel a zemřeli i naše tři děti.

Budu jeho polovinu dědit já a jeho rodiče, případně jeho sourozenci (pokud by už jeho rodiče zemřeli)? Dalo by se dědění manželových rodičů, případně sourozenců vyhnout závětí, kde by manžel uvedl mě a naše děti? Pokud by děti nežili, dědila bych podle závěti jen já? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
O zdědění dům můžete sjm i rozšířit pomocí dohody o rozšíření společného jmění manželů.
Pokud by byl dům v sjm, byli byste oba vlastníky celé nemovitosti. To znamená, že celá nemovitost by náležela Vám a tatáž celá nemovitost by náležela Vašemu muži. Pokud by nedejbože Váš manžel zemřel, bude se jako první vypořádávat SJM a následně až dědictví. Nepominutelnými dědici jsou jen děti zůstavitele a pokud by jich nebylo, tak jejich děti. Závěť můžete uzavřít jak v pozitivním slova smyslu tj. určit, kdo dědit bude, tak v negativním slova smyslu tj. kdo dědit nebude. Ve své praxi jsem již viděla jednu závěť, kde byla jedna jediná věta a to: manželka dědit nebude. Tato závěť byla sepsána notářským zápisem a byla platná.
Tím, že rodiče ani sourozenci zůstavitele nejsou nepominutelnými dědici, může být závěť zcela v jejich neprospěch.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.