Počet stránek ve webu: 42.688

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

S manželem spolu žijeme 20 let (2002-2022). Za trvání našeho manželství začal podnikat jako fyzická osoba. Po ukončení podnikání uložil peníze z této činnosti na několik účtů např. akcie, podílové listy a různé jiné. Jednalo se o několika milionové částky. Já sama k nim nemám přístup. Z prvního manželství má dceru. V poslední době manžel vážně onemocněl a lékaři mu nedávají téměř žádné šance.

Nejspíš začal mít výčitky svědomí, že dceři rozvodem prvního manželství ublížil a chce jí to vynahradit. Vím, že účty ruší a peníze dává v hotovosti dceři. Máme 3+kk byt v OS, s tím beze mne nemůže udělat nic a spadne do dědictví, pokud, ale všechny peníze daruje dceři nebudu pak mít ani jí z čeho vyplatit byt, abych měla kde bydlet. S manželem jsem o tom mluvila. Vždy se jen rozčílí a říká, že mi do toho nic není. Je možno se nějak bránit, v případě manželova úmrtí, pokud by všechny tyto peníze předem dal dceři a nic kromě bytu nezbylo. Myslím si, že peníze spadají do SJM. Další dítě jsme spolu neměli. Děkuji moc za odpověď Hedvika.

 

ODPOVĚĎ:
Ano, peníze rozhodně jsou součástí SJM a manžel fakticky nemá právo s nimi takto bez Vašeho souhlasu nakládat. Pokud tak činí, mohla byste se soudně domáhat, aby mu bylo zamezeno s penězi nakládat bez Vašeho souhlasu, případně se domáhat i zúžení SJM rozsudkem. Je ale třeba podat občanskoprávní žalobu, proto bych doporučila za účelem detailnějšího rozboru a případně zastoupení u soudu navštívit advokáta - seznam na www.advokatikomora.cz či www.cak.cz.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.