Jsem 2016-2019 vdaná a s manželem budeme kupovat pozemek na stavbu domu. Manžel chce být uveden na smlouvě sám. Mám v případě rozvodu nárok na polovinu? Pokud nebudu uvedená na kupní smlouvě. Pozemek bude uhrazen z hypotéky na manžela, ale na hypotéce je i můj podpis a moje finanční údaje.

Momentálně jsem na rodičovské dovolené. Předem Vám moc děkuji za odpověď. Smlouvu má manžel podepsat již v úterý 3.12.2019. Děkuij, s pozdravem Zita.

ODPOVĚĎ:
Pokud nabýváte majetek v době manželství, platí fikce, že majetek je součástí SJM, dokud není prokázán opak. Pokud bude manžel hradit hypotéku z jeho příjmů, tak příjmy jsou také součástí SJM. Pokud tedy nemáte uzavřenou žádnou předmanželskou smlouvu či notářský zápis o zúžení SJM, tak je naprosto jedno, zda bude na smlouvě pouze manžel, pozemek je stejně součástí SJM a pokud byste se snad někdy v budoucnu měli dohadovat o majetek, tak majetek nabytý v době manželství a hrazený hypotékou splácenou z příjmů jednoho z manželů je vždy součástí SJM. Není tedy důležité, abyste na smlouvě byla podepsána i Vy.