Prosím o radu ohledně SJM. Rodiče mi darovali až po mé svatbě formou darovací smlouvy rodinný dům. Jsem jako jediný vlastník zapsaná v katastru nemovitosti, ale nemovitost jsem nabyla až po svatbě. Prosím o informaci, zda v případě rozvodu manželství vstupuje tato nemovitost do SJM? Moc děkuji. Helga.

ODPOVĚĎ:

Věci nabyté darem či dědictvím do společného jmění manželů nespadají, pokud není např. v darovací smlouvě výslovně uvedeno, že dar spadá do SJM. Tedy Vaše nemovitost nabytá darem od rodičů do SJM nespadá a v případě rozvodu by nemovitost nebyla předmětem vypořádání. Pouze pokud byste do nemovitosti v průběhu manželství investovali, pak by byly předmětem vypořádání investice do nemovitosti, ale nikoliv hodnota nemovitosti.