Můj manžel v roce 2005 (tj. 5 let po naší svatbě) zřídil provozovnu - obchod se sportovními potřebami na své IČO vydané v roce 1993. Dotazy:
1. Patří majetek této provozovny, tj. podnikatelský účet, zásoby zboží, vybavení prodejny a osobní a dodávkové vozidlo do SJM po dobu manželství?
2. V případě rozvodu, na co má manželka a jí svěřené děti z tohoto majetku nárok?   Děkuji předem, s pozdravem Milada.

ODPOVĚĎ:
Pokud manžel začal podnikat v době manželství, pak je jeho podnik součástí SJM a máte v případě rozvodu právo na vypořádání. Bohužel ocenit takový podnik pro potřeby vypořádání SJM není jednoduchá záležitost a nejideálnější varianta by byla nechat si zpracovat audit a podle výsledku se pak domlouvat na vypořádání. Jako manželka máte právo na polovinu hodnoty podniku, ovšem právě určit tu hodnotu může pouze odborník, neboť se tam započítávají i takové položky jako know how, dobrá pověst, atd.