Čeká nás po rozvodu vypořádání SJM. Mám do SJM různé vnosy, takže podat žalobu o vypořádání SJM chci stihnout do tří let od rozvodu. Společný byt bych si chtěl už kvůli dětem zachovat a bývalou manželku vyplatit. Rozpad manželství způsobila ona, což je i v rozsudku. Zajímá mě, jaké jsou eventuality vyplacení?

Zda lze u soudu požadovat kromě formy okamžitého vyplacení s pomocí hypotéky, což jsou další náklady navíc ve formě úroků úvěru, i jiné varianty, např. splátky po 10.000 Kč měsíčně, atd. ?

ODPOVĚĎ:
Aktuálně se soudy sjednocují v tom, že vyplacení má proběhnout nejpozději do roka po vyhlášení rozsudku. Splátky tedy nepřipadají v úvahu. Nikde v zákoně to výslovně stanoveno není, nicméně judikatura je poměrně jasná a spíše počítejte s tím, že byste musel bývalou manželku do roka vypořádat.