Manžel zdědil nemovitost (chalupa) před naším sňatkem. Žijeme ve společné domácnosti již 40 let (obecní byt), manželi jsme 20 let (2000-2020). Do nemovitosti jsem investovala za ta léta peníze i mnoho práce (doklady nemám). Má dvě děti z prvního manželství, které na chalupu nejezdí, neudržují ji, neinvestují. Jak to bude s dědictvím v případě jeho smrti?

ODPOVĚĎ:
V případě úmrtí manžela dědíte Vy jako manželka a jeho děti, všichni rovným dílem, tedy každý třetinu chalupy. Na dědictví nemá vliv, zda jste do chalupy investovala. Manžel by pouze mohl závětí zmenšit dědický podíl dětí tak, že by nedědily každý třetinu, ale každý čtvrtinu oné třetiny.