Jsme již rozvedení a budeme s bývalým manželem vypořádávat majetek. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na náš dům, včetně pozemku, když manžel vlastnil před manželstvím byt v rámci bytového družstva. V době manželství ho prodal a následně za tyto peníze koupil pozemek, na kterém jsme postavili dům.

V katastru nemovitosti je vše vedeno jako SJM. Mám z právního hlediska nárok na půlku pozemku nebo pouze na nemovitost na něm stojící? Předem moc děkuji.

ODPOVĚĎ:
Pokud manžel byt prodal a opravdu z peněz získaných prodejem koupil pozemek, pak pozemek do SJM nespadá. Sice může být zapsán jako SJM, ale pokud byste se soudili, domohl by se toho, aby pozemek v SJM nebyl. Máte tedy nárok pouze na vypořádání stavby stojící na pozemku.