S manželem jsme se brali 29.7.1994, manžel je alkoholik, vyčítá a není s ním k vydržení. Chci požádat o rozvod manželství. Nevím si rady s tím, na jaký majetek mám nárok, protože on mi tvrdí, že nemám nárok absolutně na nic. V době manželství jsme koupili společně dům, na který jsme si brali půjčku - tu jsme společně již splatili - předpokládám tedy, že na tento dům mám 50% nárok.

Mojí otázkou je ale dům, ve kterém žijeme. Manžel si na něj bral dvě půjčky ještě s první ženou s tím, že po rozvodu si ona nechala byt a on tento dům + ty dvě půjčky. Tyto dané půjčky splácel s ní + sám cca 5 let před naším manželstvím. Poté jsme půjčky již spláceli společně. Jednu jsme za dobu manželství společně splatili předčasně a druhá stále běží - ještě cca 3 roky. Nemáme žádnou předmanželskou smlouvu a za doby manželství byl manžel cca 10 let bez práce - nebyl ani v evidenci uchazečů o zaměstnání Úřadu práce ČR a tudíž jsem příjem obstarávala já. Po svatbě byl dům částečně vybaven jen tak, aby byl "obyvatelný" - vše se za tu dobu obměnilo, dostavěla se terasa, střešní pokoj a další úpravy domu. Chtěla bych se tedy zeptat zda-li mám nějaký nárok na tento dům nebo jenom na polovinu daných splátek - když například jedna půjčka, která stále běží je 600Kč/měs. - dnes (12.10.2019) 600Kč není nic, ale před 20ti lety to byla značná část výplaty, tak i přesto je tam nárok 50% z 600Kč splátky vynásobené počtem měsíců v manželství? Děkuji moc za odpověď

ODPOVĚĎ:
Pokud je dům, ve kterém žijete, pouze manžela, pak jeho vypořádání nebude předmětem rozvodového řízení. Vy máte právo na polovinu investic do domu a polovinu splátek, bohužel bez ohledu na to, který z manželů se o splátky více zasloužil. Takže nejen polovina splátek, ale také polovina investic, které je ale třeba prokázat, buď účty nebo znaleckým posudkem.