Chystáme se s manželkou rozvést (zhruba rádi bychom do konce února 2020) a já mam strach, aby ještě do té doby nenavýšila naše společné dluhy tím, že si vezme například půjčku, nebo si zažádá o úvěrovou kartu.

Jde tomuto zabránit například nějakým notářsky ověřeným dokumentem, ve kterém bude potvrzeno, že od toho a toho data případné budoucí dluhy způsobené jedním z nás se po rozvodu nebudou přičítat k těm společným? Děkuji za odpověď Jan.

ODPOVĚĎ:
Ano, můžete u notáře sepsat notářským zápisem tzv. zúžení společného jmění manželů nebo tzv. režim oddělených jmění. V těchto listinách můžete jak ošetřit případné budoucí dluhy, tak i nabývání majetku. Je nutné to sepsat u notáře, veřejnou listinou, jakákoliv smlouva sepsaná např. svépomocí nebo advokátem by byla neplatná.