Počet stránek ve webu: 42.859

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

V současné době jsem v dočasné pracovní neschopnosti DPN. Mám požádáno o předčasný starobní důchod bez výplaty. K 1.1.2024 jsem požádala o uvolnění výplaty. Nyní jsem se dověděla, že mě čeká operace, což znamená pokračování v dočasné pracovní neschopnosti, tedy DPN. Abych mohla pobírat předčasný starobní důchod, musela bych ukončit pracovní poměr k 31.12.2023.

Raději bych pokračovala v DPN a zastavila výplatu předčasného důchodu, jen nevím, zda to tak může být, zda to lze. OSSZ vzhledem k vytíženosti informace nepodá. Děkuji Bohumila.

 

ODPOVĚĎ:
Pokud byste chtěla při pobírání předčasného důchodu i nadále pracovat, musela byste vykonávat jen takovou výdělečnou činnost, ze které za Vás nebude odváděno sociální pojištění - například pracovat na dohodu o provedení práce (DPP) s výdělkem do 10.000 Kč nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) s výdělkem do 4.000 Kč měsíčně. Toto omezení pak platí pouze do doby, než dosáhnete řádného důchodového věku - po jeho dosažení již můžete pracovat bez jakéhokoliv omezení.
Ve svém dotazu uvádíte, že jste nyní v dočasné pracovní neschopnosti (DPN) - předpokládám, že Vám jsou vypláceny nemocenské dávky. Pokud ano, je nejjednodušším řešením Vaší současné situace zůstat v pracovní neschopnosti i po 31.12.2023. Souběh předčasného důchodu a nemocenských dávek totiž není možný - pokud Vám tedy nemocenská bude vyplácena i od 1.1.2024 (nepíšete, jak dlouho v pracovní neschopnosti jste), nebude Vám vyplácen předčasný důchod, i když jste si o jeho výplatu požádala. Jestliže už nemocenské dávky nepobíráte, musela byste se pro opětovný nárok na nemocenskou vrátit alespoň na nějakou dobu do zaměstnání. V takovém případě - bez nároku na nemocenské dávky - by pro Vás ale bylo výhodnější pobírat od 1.1.2024 předčasný důchod.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.